Після того, як я поставив собі вісту, швидкодія комп'ютера стала для мене дуже важливою темою :) Всі зайві проги пішли під кат, зокрема антивірус, який працює, жре ресурси компа і при цьому мені він нафік не потрібний... Чи потрібний? Я вирішив зробити експеримент: "А скільки я зможу прожити без антивіруса?". Ось вже декілька місяців прожив, і хочу трохи поділитись досвідом.

 

Цей спосіб підійде далеко не всім, тільки тим, хто вже трохи врубується в компах і має безлімітний інет. Іншим пораджу поставити антивірус і запастись шаманськими приладдями для відлякування вірусів :)

 

 • 1. Потрібно поставити улюблений антивірус, скачати останні оновлення і просканувати увесь комп'ютер. Хорошим вибором антивіруса буде каспер або нортон, але тільки не гамнючний нод.
 • 2. Відключити автозапуск антивіруса (в настройках програми або вручну - win+r>msconfig>autorun), відключити будь-які сервіси антивіруса (таким сервісам поставити тип запуску Manual), програмою sysinternals autoruns можна повідключати все решта що пов'язане з антивіром, всякі шел екстеншени наприклад.

  На цьому етапі я знаю що на моєму комп'ютері немає вірусів, антивірус не працює, а тому не жре системних ресурсів, але якщо знадобиться, я зможу його включити. Тепер треба потурбуватись щоб на комп'ютер не потрапили ніякі віруси ззовні.
 • 3. Не тупити :) В 99% випадках джерелом зараження вірусом є:

  • а) Флешки. Хтось приніс флешку, всунув, запустився autorun і вуаля - завантажився вірус.
  • б) Пошта. Прийшов лист в якому є ніби архів з еротичними фотками, ми пробуємо його відкрити і вуаля, нас знову на*бали...
  • в) Невідомі програми. Ми скачали якийсь торрент, або кряк, або програмульку не з оф. сайту, запускаємо її і вуаля, те саме...

  Що треба робити в кожному з випадків:

  • а) Відключити autorun.
  • б) Ніколи не читати спам, якщо спаму приходить багато - переходити на іншу скриньку.
  • в) Треба провірити файли. Закачуємо файл на virustotal.com і дивимось аналіз. Якщо < 6 антивірусів кажуть що це вірус, значить це не вірус :) Так, є всякі лажові антивіруси, які помиляються. Наприклад:
   Але якщо багато вірусів кажуть що це вірус, значить, мабуть, це і є вірус. Якщо файл великий і його лєнь закачувати, то можна порахувати його хеш md5 і пошукати цей хеш в базах virustotal'а, можливо цей файл вже аналізовано. Зручно рахувати md5 за допомогою меню Total Commander`a: files > Create CRC Checksums. У всіх інших випадках, треба запускати антивірус щоб перевірити підозрілі файли.

Ось і все. Практика показує, що так можна жити, якщо дотримуватись п.3 - ніколи не тупити, і завжди запобігатись :)

Накінець хочу сказати, теперішні віруси не нароблять багато біди. Якщо підхопиш заразу, то в 95% випадках це буде троян або хробак. Таке нещастя не зробить тобі нічого поганого, не спалить хард, не стре папку windows, просто сховається в системі і буде відсилати комусь твої паролі, або відсилати спам від твого імені, або показувати якусь рекламу. Такі віруси переважно нескладно видалити і система далі буде нормально працювати. Покрокову інструкцію як видаляти такого штибу віруси я потім постараюсь написати.