У цій статті я розкажу як переробити розкладку клавіатури під потреби українських користувачів.

 

Проблема:

 

 • Багато людей мають на комп'ютері українську, російську і англійську розкладку клавіатури. Оскільки розкладок є аж 3, то між ними важче переключатись, ніж якби було 2. Російський алфавіт майже повністю дублює український, крім букв ы, ё, э, ъ. Крім того, хто не часто набирає тексти на російській, а користується нею досить рідко, наприклад тільки для пошуку в гуглі, то актуальною є лише буква ы. Висновок - можна переробити українську розкладку щоб можна було писати ці знаки і витерти нафік рос. розкладку.
 • Деяких потрібних літер немає на стандартних клавіатурах в укр. розкладці - це «ґ» і «'». Щоб набрати апостроф, можна переключатись на англ. розкладку, але це з часом дуже втомлює.

Вирішення:

Наведені нижче вирішення стосуються тільки операційної системи Windows XP. Для новіших систем (Vista, Windows7) прочитайте цю статтю - «Українська розкладка на Windows 7»

Готові програми-латки.
Існує декілька програм, які автоматично виправляють укр. розкладку у Windows XP:

 • Ukrainian KeyboaRd XP робить такі заміни - ё ? `, Shift+ё ? \\, \\ ? ґ, Shift+\\ ? Ґ.
 • UA_KBD v0.3a.XP, UA_KBD v0.3g.XP — заміни ті самі, тільки враховує 2 типи клавіатур.
 • та інші ...

Редагувати розкладку програмою Keyboard Layout Manager.
Цією програмою можна змінити розкладку клавіатури на свій смак. Алгоритм такий:

 1. Завантажуємо останню версію програми. Опісля встановлюємо і запускаємо.
 2. Вибираємо тип клавіатури:
  і створюємо нову розкладку на базі стандартної:
 3. Редагуємо розкладку:
  щоб змінити символ натискаємо на нього на клавіатурі і вибираємо новий у вікні символів. Можна також робити комбінації букв з Shift, Alt і ctrl. Коли робота над редагуванням розкладки завершена натискаємо ОК, щоб збереглись зміни.
 4. Викликаємо вікно налаштувань розкладок (правий клік по індикатору > Settings) і додаємо щойностворену рокладку:
 5. Перезавантажуємо систему

Для своїх потреб я зробив такі зміни:

 • поставив «'» замість «ё» - апостроф це архіпотрібна річ.
 • поставив «ы» замість «Ё» - деколи приходиться набирати цей символ в гуглі.
 • поставив «ґ» і «Ґ» замість «\\» i «|» відповідно - ця буква рідко використовується, але час від часу пригаджується, а символи «\\» i «|» в укр. розкладці ніколи майже не використовуються.

До речі, букву ґ можна поставити за допомогою ctrl+alt+г! А символ апострофа можна поставити за допомогою Alt-коду alt+39 (Про alt-коди можна прочитати тут - http://en.wikipedia.org/wiki/Alt_codes. Виявляється якщо перша цифра коду починається на 0, то вставляється символ з таблиці символів windows-1252, інакше із стандартного досівського кодування, в наших краях це CP866)