Давно не писав в блозі, сорі, були дуже завантажені місяці останнім часом. Викладую статтю про дні розробника, яку я писав півтора місяці тому, і дописав тільки тепер...

12 листопада були у Львові дні розробника, про які, звісно, мало хто знав, бо Microsoft не надто дбає про рекламу таких заходів (хоча можна їх зрозуміти - вони ж не гугл...). Але тим ~40 щасливцям, які все ж довідались і прийшли на цей захід, вдалось послухати про те, що нового пропонує компанія для розробників, анонси оновлень своїх продуктів та плани на недалеке майбутнє. Для чого Microsoft робити такі заходи? Як сказав Сергій Байдачний (представник компанії Microsoft в Україні): "Ви (розробники) робите 80% нашого успіху" і "Якщо ви нічого не будете розробляти на нашій платформі, нашу систему ніхто не буде купувати". Веселий дядько, мушу сказати :) Цього разу основними темами доповідей були - Нові ініціативи, Internet Explorer 8, Silverlight 2, Visual Studio 2010, Team Foundation Server 2008, Windows 7.

Щодо нових ініціатив, розповідали про дві речі. 1 - про програму підтримки для компаній-стартаперів, яка називається BizSpark. Відповідно до неї, якщо компанія, має цікавий проект, не займається оутсорсингом і має оборот < $0,5 млн/рік, то вона може претендувати на халявну ліцензію на продукти microsoft, і має право брати участь в майкрософтівських курсах, на яких розповідають "як робити бізнес". Але не треба думати, що microsoft буде видавати якісь кредити :) - ні. Дійсно корисна ініціатива, адже не тільки гугл робить стартапи, але й українці теж хочуть урвати шматок свого щастя. Наразі в програмі є 5учасників.

Друга ініціатива, про яку розказували на доповіді, це - innovateON. Це портал, на якому можна зареєструватись, і отримувати навчальні матеріали, спілкуватись з розробниками, отримувати допомогу в розробці свого продукту, сертифікувати продукт і можливість продавати його через MS MarketPlace.

Далі веб-розробники трохи розворушились, бо повели мову про новинки в Internet Explorer 8. Що ж нового буде в користувацькому інтерфейсі:

 • Акселератори (Accelerators) - додають швидкий доступ до он-лайн сервісів. Працюють так: користувач заходить на сторінку, виділяє текст і появляється синя кнопочка, якщо її натиснути, то появиться менюшка, тоді якщо вибрати пункт меню, то завантажиться певний сервіс, в який передасться ця стрічка, яку виділили. Приклади використання - знайти (даний текст) на аукціоні, створити лист, перекласти, скопіювати собі в блог, знайти на карті... Щоб зробити акселератор, розробнику потрібно зробити xml-файлик, в якому буде інформація про акселератор і посилання на сервіс, потім потрібно зробити кнопочку десь на сторінці лінк на нього, щоб юзер цикнув і "проінсталив" собі цей акселератор. Загалом класна штука, яка у файрфоксі замінюється багатьма плагінами, причому кожен сервіс робить собі свій плагін.
 • Веб-слайси (Web slices) - можливість переглядати тільки частинку сторінки, без завантаження цілої сторінки. Зайшовши на сторінку користувач може підвести мишку на блок інформації, яка його цікавить, наприклад курси валют, тоді може появитись іконка що це є веб-слайс і користувач зможе занести його в типу "улюблені веб-слайси". Після цього користувач може продивлятись цей веб-слайс (напр. курси валют)окремо, не завантажуючи всю сторінку. Розробнику щоб зробити в себе на сторінці веб-слайс треба тільки прописати певні стилі на блоці, що тримає якусь інформацію.
 • Пошук з підказками (Search suggestions) - можливість зробити підказки для пошуку по своєму сайту. Користувач заходить на твою сторінку, тоді вводить щось в пошуковий тулбар в браузері, і по ходу набирання отримує підказки релевантні до твого сайту. Звісно, щоб таке було, розробнику потрібно добряче попаритись і зробити сервіс пошуку на свому сайті. Потім написати певну xml-ку, яка буде вказувати яка сторінка відповідає за результати пошуку, який пошуковий сервіс та іконку сайту.
 • Та інші менш цікаві фічі - покращений приватний серфінг, групування табів, відновлення сесії після крешу.

Крім цього є дуже хороші новини для розробників:

 • Повна підтримка CSS 2.1 - круть, хоча не віриться що воно без глюків буде працювати ;)
 • Підтримка W3C ARIA
 • 6 одночасних під'єднань до хоста (раніше сторінка грузилась максимум в 2 потоки)
 • xmlhttprequest тепер відповідає w3c стандартам!
 • реакція на втрату з'єднання - тепер javascript може взнати чи є з'єднання
 • DOM сховище (10 метрів на сайт) - нова фіча із html 5, грубо кажучи, це продвинуті кукіси.
 • Підтримка JSON - зроблено методи на javascript для кодування/парсання json
 • Data URI - нарешті можна вкладувати картинки прямо в сторінку.

Зі новітніми стандартами ie як завжди не дружить, хоча acid2 тест проходить, але на acid3 тесті набирає тільки 21/100. В порівнянні Firefox 3 набирає 71/100, а Opera - 85/100, Google Chrome - 100/100.

Далі мова пішла про Silverlight 2 - конкурента флеша, технологію, яку зараз дуже активно просуває microsoft. Недавно нарешті вийшла версія 2.0, яка вже зовсім не гірша за флеш, і навіть імхо рве його по багатьом параметрам. Доповідь була маленькою, розказали/показали тільки деякі нові контроли. Згадали також про такий печальний факт, що наразі silverlight не підтримує браузер Opera. Причиною цього є те, що в світі цим браузером користуються < 0.5%, хоча в Україні доля опери складає ~28% але якщо врахувати, що тільки 5% населення мають інтернет, то нас не дуже то й видно на світовій арені... :( До речі, Недавно вийшла нова версія JavaFX і таким чином ще й java вклинилась у боротьбу між RIA-аплікаціями. Що буде далі повидимо...

Гарно провели анонс нової студії - Visual Studio 2010, яка має вийти в кінці 2009-го року. Microsoft вирішила повністю переписати студію на WPF з підтримкою .NET 4. Як казав Байдачний: "Як можна писати інтерфейси майбутнього на інтерфейсі минулого?" :) І ще обіцяли що тоді зроблять в студії встроєний дизайнер для SilverLight. Також в новій студії з'явиться дизайнер форм для C++ програм (йдеться не про managed С++!). Та інші можливості які мені запам'ятались: запуск студії на декількох екранах, підтримка старих проектів, ієрархія викликів, файл відладки (історичне відлагоджування).

Про новий TFS не розкажу нічого, бо вже не сильно пам'ятаю про що там говорилось...

І про новий Windows також говорили, казали що теперішня версія ще дуже сира, і має тільки 3 нові фічі. Заспокоїли, що файлова система не зміниться, всі драйвера будуть працювати.